Używaj swojego ciała jako ciężaru: ćwiczenia kalisteniczne dla początkujących

Siłowanie i fitness

Ćwiczenia kalisteniczne to forma treningu polegająca na wykorzystaniu własnego ciała jako jedynego narzędzia do wzmacniania mięśni i poprawy kondycji. Dzięki temu, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych sprzętów ani siłowni – wszystko, czego potrzebujesz, to chęci i zaangażowanie. Poniżej znajdziesz kilka prostych, ale skutecznych ćwiczeń kalistenicznych, idealnych dla początkujących.

 1. Skłon do przodu
  Początkowo postaw się wyprostowany, a następnie zegnij tułów w przód, starając się dotknąć palcami stóp. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń tego ćwiczenia. To świetny sposób na rozciągnięcie mięśni pleców, nóg i klatki piersiowej.

 2. Pompki na kolanach
  Stan na kolanach, opuść dłonie na podłoże i prostuj ramiona, a następnie zgięaj je podczas schodzenia w dół. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń pompki na kolanach. To doskonałe ćwiczenie dla początkujących, które wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, ramion i mięśnie brzucha.

 3. Podciąganie kolan w zwisie
  Zawieś się na drążku lub poręczach, a następnie unieś kolana do klatki piersiowej, zginając je w górę. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń podciągania kolan w zwisie. To świetne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni ramion, pleców i brzucha.

 4. Wykrok z przysiadem
  Zrób duży krok do przodu, a następnie zegnij nogę z przodu w kolanie, schodząc w dół w pozycję przysiadu. Powróć do pozycji wyjściowej i powtórz z drugą nogą. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń wykroku z przysiadem na każdą nogę. To świetne ćwiczenie na wzmocnienie mięśni nóg, pośladków i mięśni głębokich.

 5. Plank
  Postaw się na przedramionach i palcach stóp, utrzymując prostą linię od głowy do pięt. Trzymaj tę pozycję przez 30 sekund, a następnie odpocznij. Powtórz 3 razy. To doskonałe ćwiczenie wzmacniające mięśnie brzucha, pleców i ramion.

 6. Ławeczka do dipsów
  Usiądź na ławeczce, z rękami opartymi na niej i zginaj ramiona, tak aby opuścić się w dół. Następnie prostuj ręce, aby wrócić do pozycji wyjściowej. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń dipsów na ławeczce. To doskonałe ćwiczenie do wzmacniania mięśni tricepsów i klatki piersiowej.

 7. Skakanka
  Chwytaj skakankę za uchwyty i przerzucaj swoje ciało, wykonując skoki podczas rotacji skakanki. Wykonaj 3 serie po 30 sekund skakanki. To świetny sposób na poprawę kondycji, wytrzymałości i tonizację całego ciała.

Pamiętaj, że regularność i stałe postępy są kluczem do sukcesu w kalistenice. Zacznij od niskiej liczby powtórzeń i stopniowo zwiększaj obciążenie, gdy poczujesz, że Twoje ciało jest gotowe. Wprowadź te proste ćwiczenia kalisteniczne do swojej rutyny treningowej i ciesz się widocznymi efektami w krótkim czasie.